„ВУЙЧО ВАНЬО“ ОТ А. П. ЧЕХОВ ОТНОВО НА СЦЕНАТА НА НАРОДНИЯ ТЕАТЪР | News | Ivan Vazov National Theatre
19 February 2020

„ВУЙЧО ВАНЬО“ ОТ А. П. ЧЕХОВ ОТНОВО НА СЦЕНАТА НА НАРОДНИЯ ТЕАТЪР

„ВУЙЧО ВАНЬО“ ОТ А. П. ЧЕХОВ ОТНОВО НА СЦЕНАТА НА НАРОДНИЯ ТЕАТЪР

Емблематичната пиеса на световноизвестния руски писател ще оживее на Камерна сцена на 21 и 22 февруари в премиерния спектакъл на режисьора НИКОЛАЙ ЛАМБРЕВ-МИХАЙЛОВСКИ със заглавие „Вуйчо Ваньо или не искам да си спомням нищо“.

Съвсем малко са останалите билети за премиерите, а следващите дати на спектакъла са на 26 февруари, 5 и 19 март, 9, 14 и 28 април. Билети могат да се закупят на касите на театъра и онлайн на https://nationaltheatre.bg/bg/predstavlenie/vuicho-vano.

В актьорския екип са звездни имена от трупата като ДАРИН АНГЕЛОВ, ДЕЯН АНГЕЛОВ, ВАЛЕНТИН ГАНЕВ, ИЛИАНА КОДЖАБАШЕВА, СТЕФАН КЪШЕВ, ВИКТОРИЯ КОЛЕВА, МИЛЕНА АТАНАСОВА, ЕВА ДАНАИЛОВА и ВАСИЛ РЯХОВ.

В настоящия репертоар на Народния театър подписът на Николай Ламбрев-Михайловски стои и под „Спускане от връх Морган“ – спектакълът с „АСКЕЕР 2019″ за главна мъжка роля на Валентин Ганев и номинации „АСКЕЕР 2019″ за най-добро представление и водеща женска роля на Илиана Коджабашева. Това е и вторият спектакъл, в който режисьорът събира на една сцена четирима от актьорите – Валентин Ганев, Илиана Коджабашева, Ева Данаилова и Стефан Къшев.

Преводът от руски език е на Иван Николов, сценографията и костюмите –на Чайка Петрушева, а музиката – на Добрин Векилов-Дони. Асистент на режисьора е Васил Ряхов, мултимедията е дело на Слави Георгиев. Музикалните изпълнения в спектакъла са на Йоана Ламбрева – пиано, на Дарин Ламбрев – виолончело, а текстът на песните е написан от режисьора.

Чехов нарича живота в своята пиеса “сцени от селския живот”. Но и тук нищо не е такова, каквото изглежда – нито вуйчо Ваньо е умореният и тих интелигентен човек, нито професор Серебряков е само превзет интелектуалец, нито Елена Андреевна е просто отегчена красавица, нито Астров е горчивият и ироничен доктор, нито Соня е само тъжна и нещастна.Защото в тези сцени има и страст, и любов, и … още живот, мечти, разочарования и надежди.

„…Животът се върти като панаирджийска въртележка… Но идва ден, когато спираш пред огледалото и искаш да изгориш досегашното. С ярост и болка отхвърляш настоящето и искаш да спасиш душа и тяло, хвърляйки се да търсиш нещо ново… Пропуснал си, проиграл си ценности, бил си сляп или просто не си успял дотук в битието, в мечтите, в любовта и във взаимността с другите. И се хвърляш в огледалото, чупиш го. Искаш да хванеш нещо, което виждаш там, в късчетата кристал. Да потънеш в него. Да имаш самочувствието, че не си излишен, че има смисъл от теб, че имаш цена. Вярваш, че това е истинското, а  се оказва, че и това стремление е илюзия или просто игра на въображението и желанието да постигнеш пропуснатото, неизживяното… И тогава какво? Трябва просто да се откажеш от живота или, смирил се над истината за себе си, да продължиш, защото дните напред са си твои. Само този, който е преживял болката по пропуснатото и непостигнатото, вероятно може да приеме неудовлетвореността като енергия да се живее“, споделя режисьорът.

През годините „Вуйчо Ваньо“ е поставяна четири пъти на сцената на Народния театър. За първи път това се случва през 1904 г. в постановката на Сергиян Туцич. В ролите са Иван Попов, Кръстьо Сарафов, Васил Кирков, Златина Недева, Султана Николова и Гено Киров.  Четири години по-късно Пенчо Славейков режисира Чеховата пиеса, в която отново участват Златина Недева и Гено Киров, заедно с Кръстьо Сарафов, Христо Ганчев и Елена Снежина.

„Вуйчо Ваньо“ отново е на сцената на Народния театър и през 1946 г. дипломния спектакъл на завършващите Държавната театрална школа при Народния театър в постановката на Николай О. Масалитинов и с В. Джамджиев, Г. Московски, Борис Сарафов и др. в екипа.

За последно пиесата има премиера през 1959 г., когато режисьор е Кръстьо Мирски, а в актьорския състав са Виктор Георгиев, Мила Павлова, Славка Славова, Невена Буюклиева, Стефан Гецов, Андрей Чапразов, Борис Сарафов и  Пенка Икономова.

This website uses cookies to ensure the proper functioning of its features. By using our website, you agree to the use of cookies.